Wybór płytek pod prysznic

Wybierając płytki do kuchni lub do łazienki, należy zwrócić uwagę na to, że pomieszczenia te mają odmienne potrzeby. Łazienka to takie pomieszczenie, w którym możliwe jest ułożenie niemal każdego rodzaju płytki, jednakże nie mogą to być płytki, po których można się łatwo poślizgnąć. Łazienka to takie miejsce, w którym szczególnie liczy się bezpieczeństwo.

aranżacja ciemnej łazienki

Wyobraź sobie siebie wychodzącego z wanny – zazwyczaj jesteśmy wtedy mokrzy. Jeśli trafimy niefortunnie na podłogę, na której jest mokro i która w dodatku ułatwia poślizgiwanie się, może być niebezpiecznie. Warto zrezygnować z płytek, które są śliskie, ale warto także zwrócić uwagę na to, aby terakota była odporna na działanie chemikaliów. Kwasy, zasadowe płyny i inne substancje, które zawarte są w płynach, dzięki którym możliwe jest utrzymanie czystości niestety nie działają dobrze na płytki, które są słabej jakości. Dlatego terakota, którą kupujemy do łazienki powinna mieć określonej klasę odporność na działanie czynników chemicznych.

jasne połytki do łazienki

Na szczególną uwagę zwróćmy uwagę na płytki, które układamy na ścianach pod prysznicem lub którymi obudowujemy przestrzeń nad wanną. Powinny być to nie tylko płytki odpowiedniej jakości, czyli nienasiąkliwe, ale także przestrzeń między nimi powinna zostać wypełniona materiałami, które uniemożliwiają wnikanie wody. W przeciwnym razie między płytkami a ścianą będą powstawały grzyby, pleśnie, ściany zbutwieją. Jest to szczególnie niebezpieczne jeśli na ścianach pod płytkami jest drewno. Na szczególną uwagę zasługuje także terakota położona na podłodze pod prysznicem. Jeśli zbudowaliśmy sobie prysznic bezpośrednio na podłodze, która się schyla do odpływu, powinniśmy wiedzieć, że terakota na takiej powierzchni będzie niemal zawsze mokra.

terakota do łazienki

W dzisiejszych czasach istnieją materiały, których z powodzeniem można używać na takich powierzchniach. Terakota w takich miejscach powinna być odporna na wnikanie wilgoci, ale lepiej jest zrezygnować tutaj z warstwy szkliwa na jej powierzchni. Warstwa szkliwa podnosi poślizgowość płytki, a nie jest to potrzebne pod prysznicem.